Zase jsem nic nepochopila

V sobotu jsme byli v Rudolfinu na výstavě jednoho z nejžádanějších současných fotografů.

Kdybych si nepřečetla, že „jeho snímky se vyznačují velkou bezprostředností a klamnou jednoduchostí. Kompozice často budí dojem, že vznikly náhodou nebo ledabyle, ale při bližším pohledu je zjevné, že byly velmi pečlivě naaranžovány a konceptualizovány, “ tak si myslím, že si z nás pan fotograf dělá srandu. A největší sranda na tom je, že on si ji opravdu možná dělá!
Fakt jsme se dost pobavili, např. série fotek, jak němečtí důchodci chodí lesem, je báječná.
Jako kdyby je fotilo malé dítě, které zrovna zakoplo o hřib a spadnul mu foťák.
Nechybí ani trocha obscénnosti, soukromě jsme výstavu pojmenovali „u zrzavých pipin“.
Líbila se mi ale ledabylá instalace, tady opravdu věřím, že nahodilost je hodně připravena a zinscenována. Někde jsou fotky připíchnuty jen špendlíky, to mě taky bavilo.
Pravda ale je, že tyhle fotky jsou zapamatovatelné, prostě originály. Kdyby mi jednu z nich někdo zamíchal mezi jiné fotky, okamžitě autora identifikuju.
A o to asi (nejen) v umění jde.
 

 
 

8 názorů na “Zase jsem nic nepochopila”

 1. No….,zřejmě neumím ocenit opravdové umění. Jakože – COŽE???? A Vás, Luci, moc zdravím 🙂 ZuzkaK

 2. Jó, ta ofélie s obříma silikónama je vtipná.
  Takový druh umění je zábavnější vyrábět, než vidět na výstavě – podle mého názoru. Mě takový věci bavěj. Ale nechápu, proč se na ně koiukat jako divák.

 3. Umělci mají často potřebu vyvolat u publika šok. Pak jde o to, zda pozitivní, nebo negativní.V obou případech si umělce snadno zapamatujeme a v tom případě "účel posvětil prostředky",mediace je zaručena i bez nákladů na reklamu:-)
  Zajímavý příspěvek.

 4. Trochu následovatel Saudka(s hubenými modelkami),trochu šílenec:)).Máte pravdu,fotky zapamatovatelné a identifikovatelné.
  Máte zajímavé kulturní zážitky…
  Hezký den
  MíšaZ.

 5. Název "U zrzavých pipin" se vám povedl, protože je skutečně výstižný! 😀
  Obávám se, že ani já jsem tuhle výstavu nepochopila…. Za mě je většina těchto snímků hrozná – ta růžová ponožka?! To je šílené… V dnešní době může být umělec asi každý. 🙂

Diskuse uzavřena.