Zápisky z garsonky

Kniha, které mě v posledních dnech uhranula. V roce 2021 získala Magnesii Literu za poezii, ale nemusíte se bát básnických obratů a jinotajů. Stejně tak, jak jsou řádky vizuálně řazeny pod sebe, by klidně mohly být vedle sebe a byla by to próza. Autor a kritici by mě za tenhle příměr určitě uškrtili, ale já jsem ten pocit měla. 

Autobiografický záznam dětství a dospívání v garsonce s volnomyšlenkářskou matkou je zde popsán velmi zjednodušeně a zkratkovitě, nicméně neuvěřitelně barvitě. Už dlouho jsem neměla takovou čtecí extázi. Přispělo k tomu zřejmě i to, že stejně jako autor pocházím z Liberce a vím přesně, jak vypadá garsonka, kterou v knize popisuje, a taky kde se nachází. Jakož i jiná místa, která popisuje.

Kniha už téměř není k dostání, sama jsem musela do dvou knihkupectví, protože jsem ji potřebovala mít fyzicky hned. Na tomto odkazu se ještě tváří, že nějaké výtisky mají:

Zápisky z garsonky

Autor je překladatel a germanista, více si o něm můžete přečíst zde: Pavel Novotný. Můžete si pustit ukázku z knihy, kterou čte on sám, na jeho webu jsem strávila dlouhou dobu. Miluju, když se dozvím o zajímavých lidech, které jsem prozatím minula, a někdo mě na ně upozorní. Právě on odkazuje na osobnosti ze svého okolí: https://www.pavelnovotny.net/ostatni/osobnosti/

2 názory na “Zápisky z garsonky”

  1. Valerie Štětková

    Dobrý den Lucie, děkuji za tip! Na metu jsem ji našla v několika knihkupectví, jen s delší dobou dodání. Koupila jsem si zároveň i „Dědka“ od stejného autora, tato kniha volně navazuje ma „Zápisky z garsonky:.
    Obě výborné.
    Fakt díky!
    Valerie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *