Sobotní kultura za 1330 Kč

Přesně tolik jsme včera dali za dvě výstavy ve třech lidech (a to Stela je studentka). Kultura je drahá, ale je nutné ji podporovat, protože jinak zhyne(me) na úbytě. Nicméně já ušetřím na jiných věcech (svačina s sebou), ale oni dva k dobré kultuře potřebují i dobré jídlo. Takže většinou ještě jdeme na někam na oběd. Chápu, že pro spoustu lidí je to zbytný výdaj, někde daleko po uspokojení základních potřeb, složenkách a kroužcích pro děti.

Jenže já bez toho nemůžu fungovat. Je to moje duševní potrava, kterou podědila i Stela. Ivan ji má na rozdíl ode mě přinesenou už z domova. U nich se hodně chodilo za kulturou a výletovalo. My jsme pracovali na domě a na zahradě. Někdo holt potřebuje dávat cihlu k cihle nebo těsto do díže, a jinej radši bydlí v paneláku a jezdí si po výletech. Tak mi to vždycky vysvětloval táta.

V pátek jsem chtěla jít na Letní Letnou, kde bylo výjimečné představení Cirkusu La Putyka a Lose Cirque Company, ale 34°C, k tomu open air a sezení na trávě na slunci bych nevydržela. Večer jsme měli lístky na Havla do letního kina, ale nakonec jsme to taky vzdali a ještě o půlnoci se koupali v bazénu. Horko dokáže změnit můj vysněněj program z minuty na minutu.

xxx

V Mánesu je výstava  Banksyho, street artový ho umělce, jehož kresby určitě znáte, jenom jste netušili, že je to od něj. Veřejnost neví, jak doopravdy vypadá, všude chodí vždycky s kapucí na hlavě a brýlemi. Je stejně tajemný jako paní Columbová nebo Elena Ferrante. Dává do kontextu věci, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale některé souvisí až to bolí. Mám ráda jeho Ježíše na kříži s balíčky dárků v rukách. Neodolala jsem a tenhle plakát jsem si koupila. 

Pak jsme ještě byli v Sovových mlýnech na výstavě Pasty Onera a Alfonse Muchy. Jejich propojení byl skvělý kurátorský nápad. Bohužel se tam nesmělo fotit, takže zážitek mám uložený jen v hlavě. Mimochodem v pátek začala ještě jedna výstava Alfonse Muchy – v Obecním domě, je to sbírka Ivana Lendla. Na tu bych ale nešla, to je na mě už moc Much najednou.

6 názorů na “Sobotní kultura za 1330 Kč”

  1. Zdravim:). Mam to stejně – jak a uměním, tak s vedrem. I s praci. Musím vyvazovat-ze sve rodiny mam obojí – z tatkovy strany práce a zahrada, z mamčiny zahrada, kultura a výlety. Miluju tu kombinaci. Potřebuji k zivotu oboji. Ale jak je vedro, jsem zalezla doma a uklizim :).

  2. Veronika Pecharova

    Ahoj Luci, v ramci poznavani Izraele jsme bydleli v Palestine primo proti hotelu The walled off – Banksyho. To je teprve zážitek! Doporučuji!! Na jedne zdi v Betleme namalovaný original jeho holubice, treba…

Diskuse uzavřena.