Podcasty

Mám chřipku.

Jdu maximálně z postele do kuchyně a zase zpátky. Nemluvím, sípu, všechno mě bolí. Uvidím zítra, jestli se to zlomí, jinak budu muset k mudr. To mě děsí, těch lidí tam.
I. mi upekl bábovku s vaječným koňakem. Je nádherně vláčná, takže mě v krku neškrábe, ale hladí.
Stela je s kamarády v Miláně, v krásným bytě přes airbnb. Podědila po mně tuhle vymetací vášeň.

Díky chřipce jsem objevila podcasty.

Teda takhle – vím o nich dlouho, ale nikdy jsem si nenašla čas se jimi trochu probrat a nějaký si vybrat. Teď to doháním. Je to naprostá paráda. Ideální společník, když si chcete příjemně zkrátit čas třeba při jízdě metrem, cestě autem kamkoli, při vaření, žehlení, u vyřizování mailů … i teď poslouchám.
Můj problém je, že nemám ráda audioknihy. Miluju rozhlasový hry, dramatizace, ale nikoli čtení knihy jedním člověkem. Nezvykla jsem si na to. Když knihu čtu sama, můj vnitřní hlas zní jinak. 
Pokud netušíte, oč v podcastech jde, trocha osvěty (čerpám z webu www.pavelsima.cz, který provozuje nejlepší podcast o marketingu):
Podcast je pravidelný audio nebo videopořad na specifické téma, 
který můžete poslouchat kdykoliv se k němu dostanete.Když jsem slovo podcast slyšel poprvé, absolutně jsem si nedokázal představit, jak zásadní vliv na můj život v následující dekádě toto médium bude mít. 
Pokud byste podcasty poslouchali jen při dojíždění do práce nebo do školy, tak (podle délky dojíždění) naposloucháte za 1–4 roky ekvivalent přednáškové látky jednoho bakalářského studia. Když si z poslouchání podcastů uděláte rutinu i při umývání nádobí, zvedání činek, cest autem a okopávání zahrady, můžete za život „nastudovat“ desítky dalších oborů. 
Získáte tak brutální náskok na trhu práce před vašimi vrstevníky, aniž byste museli obětovat jedinou minutu ze svého volného času.

Už zase já:
Podcasty mají různou úroveň, většinou jsou to rozhovory, ale najdete i samomluvící hlavy a vůbec to nemusí bejt špatný.  Témata jsou fakt různorodá: literatura, psychologie, rodina, děti, byznys, sebedůvěra, jak začít podnikat, bizarní zážitky, brouci, halloween … když řádně zaguglujete, určitě najdete to svý. Své podcasty už má i zpravodajství, rozhlas, rádia … je to zkrátka fenomén.
Stopáž od dvou minut do několika hodin, úroveň zvuku kolísavá. Nejdůležitější je pro mě úhel pohledu samotného autora podcastu, přistihla jsem se, že pokud se mi líbí, pak může mluvit klidně o kravinách. Ty totiž bývají v nabitým dni osvěžující.

Pro inspiraci:
https://www.audiolibrix.com/cs/Podcast/930/ulet …. tohle je fakt úlet, paní čte svoji knihu, rozhodně oceňuju její odvahu!

Budu ráda, když mi napíšete, jakou zkušenost máte s podcasty vy, dávejte i tipy.

Nevylučuju, že ve změnách, které pro tento rok plánuju, může i tohle částečně být moje cesta.

Zpátky do postele.
Vyčerpávající příspěvek.
Určitě i pro vás.


11 názorů na “Podcasty”

 1. alexandrakhodlova

  Díky moc za tipy, já poslouchám http://www.okousekbliz.cz , travelbible.cz , neurazitelný.cz a Hyde park civilizace, to je pro mě taky takový podcast. Mějte se krásně, držím palce, ať jste brzo fit.

 2. Soňa Malinová

  Doporučuju všem si stáhnout Spotify, tam to sype kde kdo . Mraky podcastů rozdělených na různé obory. Pokud je pro někoho obtížné si instalovat Spotify, tak zmíněné Radio wave má taky slušnou databázi podcastů. Na tom jedu, když točím hrnky v dílně a při vaření.

 3. Jo, jo Lucie také už nějakou dobu jedu na Podcastech!
  Mluvené slovo mě vždy fascinovalo, ale přiznám se, že mě musí zaujmout hlas.
  Poslouchám je i v práci, místo rádia, a také nejvíc na Spofity jako Soňa.
  Ale třeba i český rozhlas nebo gastromapu Lukáše Hejlíka.
  Třeba i vy jednou nějaký podcast nahrajete;-)
  Přeji hodně zdraví !

 4. Málokterý hlas lahodí mému uchu, abych ho mohla déle poslouchat….Ráda poslouchám podcasty Terezy Salte- mně se moc dobře poslouchá .

 5. Zdravím,
  podcasty poslouchám docela dost, během dopolední s batoletem, kdy chystám oběd a pomáhám s omalovánkami a kostkami. Mám v aplikaci i některé pořady z rozhlasu, třeba Magazín Leonardo, Meteor, ale třeba i Cukrfree podcast nebo různé "kecací". Mám to přesně tak, že když mi sedne ten, kdo povídá, tak vydržím poslouchat i obyčejnosti ze života a žádnou velkou vědu. Ostatně proto čtu i blogy. Podcasty jsou pro mě takové blogy do uší.
  přeju brzké uzdravení.
  Lenka

 6. Podcasty počúvam už dlho, nahradili doma rádio. Nebavili ma všadeprítomné reklamy a hudba, ktorú som nechcela počúvať, otravovala ma. Denne počúvam hlavne podcasty SME, Aktualít, Denníka N, podľa témy českú Vinohradskú 12 a mnohé ďalšie. Existuje šikovná appka mujRozhlas – Český rozhlas, ak ju nepoužívate, všimnite si ju, mohla by sa vám pozdávať. https://www.mujrozhlas.cz/aplikace Ak používate Spotify, vyhľadajte si napríklad podcast Matematika zločinu. Vyšiel dokonca aj ako kniha. https://matematikazlocinu.cz/

Diskuse uzavřena.