Nový rok s uměním

Poslední den.

Vydali jsme se do Muzea moderního umění, abysme se ještě více kulturně povznesli. Muzeum je zajímavá stavba s nádhernými prostory. Mám dost ráda ujeté instalace a interaktivní výstavy, i když si občas říkám, že buď si ze mě umělec dělá legraci, nebo jsem hloupá, protože vůbec nic nechápu. Jediné, co jsem postupem času pochopila, že všechno si musím dát do souvislostí. Pak to třeba může i zafungovat. Někdy. Možná.

Dnes v jedné instalaci běžel film o tom, jak zabíjejí koně ránou krumpáčem do hlavy. On spadne a umírá. To jsem nevydejchala a měla jsem potřebu si okamžitě lehnout na zem a brečet. Přišlo mi to ale trapný, i když by to možná bylo dostatečně umělecký. 
Možná autor chtěl na něco upozornit, alarmovat … nevím.
Ale ten obraz utrpení mám pořád před očima – a nechci ho tam mít.

Ráno odjezd.
Bylo nám tu dobře.

 


 

8 názorů na “Nový rok s uměním”

 1. Koně? Fuj, uf. Hnusný.

  Mno.
  A mají tam ještě vystaveny bílé šachy? Ty mě nejvíc zaujaly. Ale už je to 15 let.

  1. Asi to bylo v jiné budově, mám dojem, že na hradě.
   I když už tehdy byla V Budapesti taková stará továrna, co sloužila pro výstavy. Ta byla dobrá. Vůbec tam byla spousta zajímavého. V Pesti byly domy ještě hodně omšelé, oproti Praze. Kulky z roku 56… Jen jedna obchodní ulice vedoucí na náměstí se zmrzlinou byla zrekonstruovaná a načinčaná. A ta právě nebyla jediná vůbec zajímavá.
   Hospoda na pavlačovém dvoře byla naše oblíbená. V létě to bylo.

 2. To je odporný,jak můžou dát v muzeu takový film? Je mi z toho zle. A asi bych z toho
  muzea utekla.
  Umění jsem nikdy nerozuměla a jak vidím, tak asi rozumět nikdy nebudu.
  Prosím, příští příspěvek veselejší!!!!

 3. Kdo vlastně určuje, že umění je umění ? Zlatej Lada, zlatá krajinka v zimním hávu…

 4. Těmhle brutalitám se snažím vyhýbat. Pamatuju si dodneška, jak se mnou zacloumal článek o Mengelem. Je mi z toho špatně ještě teď.
  Koně nás prý vidí větší než jsme, a proto se dají ovládat.Jinak by nás leda tak nakopali do řiti.
  Soucit je některým lidem cizí a mě popouzí i zprostředkování záznamu takové krutosti.
  Nejde o burcovani davů a volání po nápravě a humanitě. Jde o to šokovat. Stejně jako ve zprávách– za jednu dobrou zprávu aspoň jednu mrtvolu. Uhři mě tedy v tomto ohledu zklamali. Ale barák na to postavili vymazlenej:-) Jana

 5. Umění je vtipné..Já nevím no, nedávno jsem slyšela o tom, že zavřeli jednu uklízečku, která zametla drobky sušenek.. Ale bacha na to, ty sušenky byly taky umění za několik tisíc dolarů 😀

Diskuse uzavřena.