Nezávislost

 

Tahle knížka pro mě byla zjevení.
Hned jak mi přišla, tak jsem ji na posezení přečetla. Měla jsem na sobě ještě boty, nákup v taškách na zemi, potřebovala jsem se napít, vyřídit jeden telefon, ale nemohla jsem jinak.

 

Tuto knihu vydalo nakladatelství Wo-men, ale já si ho paradoxně objednala z bazaru na Kosmasu. Paradoxně proto, že právě Kosmas je knižní mega platforma, proti které se vymezuje australská spisovatelka, básnířka, editorka a nakladatelka Susan Hawthorne.
Pojmenovává věci, o které se zhruba poslední rok zajímám.
Zjistila jsem, že mnoha autorům z různých důvodů nevyhovuje vydávání knih prostřednictvím zavedených nakladatelství, ale hledají jinou cestu. Jednou z nich je možnost vydat si knihu sami.
Záleží vždy na tom, co si od vydání knihy slibují. Je dobré si to dopředu v sobě vysledovat.

V rámci rozhovorů pro Marianne Bydlení jsem o tom mluvila třeba i s Barborou a Forestem, kteří zalitovali, že si  knihu o cestování v dodávce se psem nevydali sami. Jenže neměli žádné zkušenosti. Teď už je mají, ale bohužel se v knize vydali ze zážitků, takže teď nemají obsah.
Život v dodávce
Jiní autoři zase marně hledají své knihy v knihkupectvích, takže se je snaží od nakladatelství vykoupit zpět a nabízet je třeba prostřednictvím svého webu apod.
Jde o to, že mega knižní platformy tu budou existovat vždy. Ale jde o to, aby tu bylo místo i pro malé nakladatele a samonakladatele.
V poslední době jsem si koupila několik knih, které si autoři vydali sami. Úroveň je různá, naprostým skvostem je kniha Lenky Požárové. Teď mám objednanou jednu dětskou knížku, až dorazí, představím vám ji.

 

Já sama taky uvažuju o samovydání další knihy, protože si chci vyzkoušet celý ten proces na vlastní kůži.
Nechci poslouchat tým markeťáků.
Chci být sama za sebe.
Jestli na to budu mít čas a sílu:)
Pravda je, že někdy jsem líná hledat na netu nebo v knihkupectvích perly a prostě kupuju plus mínus to, co ostatní. Ale když mě něco fakt zasáhne, je to většinou neznámá knížka, na kterou narazím náhodou nebo mi ji někdo per huba doporučí. Určitě je spousta knih, které by mě strašně bavily, ale já je nikdy nepotkám …

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.