Můj boj

Znáte tuhle knihu?

Můj boj

Momentálně vyšel poslední – šestý díl. Já jsem u prvního, protože jsem dlouho sbírala odvahu číst tak rozsáhlé dílo. Věnovat mu čas. Teď musím říct, že to stojí za to a určitě si nakoupím další díly. Děj pro mě fascinující není, v podstatě jde o běžné životní věci, ale úžasný je popis myšlenkových pochodů. 

„Přímočarý, upřímný a poctivý – ale také gigantický, kontroverzní a provokativní: těmito přívlastky (a ještě mnoha dalšími) je označován autobiografický román Můj boj (v originále Min kamp), který se kritika i média nebály prohlásit za literární událost 21. století a který ze svého autora, norského spisovatele Karla Ove Knausgarda, učinil globální hvězdu první velikosti. A přitom stačilo tak málo: do široka se rozepsat o sobě a o čemkoli, co se děje kolem, kdykoli odbočit z děje, vzpomínat, uvažovat.

Na počátku této všeobjímající, necenzurované a místy až groteskní zpovědi stojí události spjaté s Knausgardovým problematickým vztahem k otci – právě ten a posléze jeho skon tvoří ústřední téma první části celkem šestisvazkového opusu, jímž si Knausgard dokázal znepřátelit půlku vlastní rodiny, zato však prodat jen v Norsku půl milionu výtisků a ve Spojených státech postavit stovky lidí do front na podpis. Můj boj lze totiž vnímat nejen jako příběh někoho cizího, ale též coby výpověď o nás samých, o našich myšlenkách, ke kterým bychom se často ani nepřiznali, a životech, které jsou často tak nudné…“

Co je pro mě při čtení docela obtížné, je zvolený font písma.  Jakoby rozpitý. Protože mám několikery brýle nablízko, musela jsem vyzkoušet troje, aby se mi četlo fakt komfortně. Aniž si to možná uvědomujeme, styl písma má na nás i naše rozhodování velký vliv. Pokud byste potřebovali pro své podnikání nebo zájmy rozkrýt jeho psychologii, zabývá se jím skvěle fontoložka Andrea Grygerová, jejíž občasníky moc ráda čtu.

Víkend smutný.  Spánek – jídlo – spánek – jídlo. 

1 názor na “Můj boj”

  1. Mám přečtené první tři díly a hrozně mě to bavilo. Takhle bezprostředni mužský pohled moc neznám. U čtvrtého dílu jsem se teď trochu zasekla, byť už mám doma všechny. Musím si to dávkovat;-)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *