ESTER

Po půl roce opět zpět na blogu. 

Můj web prošel změnami, kterých vy si třeba ani nevšimnete, ale pro mě jsou podstatné hlavně technicky. Nemohla jsem se už prodrat všemi těmi spamy a svobodně psát. A svůj web potřebuji využít i jako svoji tvůrčí značku. Mám konečně logo a pořádek v příspěvcích. Nové fotky, nový look. A pořád jsem to já, což mě těší nejvíc.

I nadále mám spoustu snů, například vydat svoji novou knihu (kterou ale nemám dopsanou) samonákladem. A web je připravený mi ji pomoct prodávat. Ale to je hudba budoucnosti.

Moc mi blog chyběl a chyběli jste mi vy.

Přispívám sice na IG, ale to je pro mě jednohubka, rychlovka, u které se pořádně nezamyslím ani při psaní, ani při čtení cizích příspěvků. Je to hambáč do ruky na cestu tramvají.

V minulém roce jsem byla na několika zajímavých výstavách a koupila jsem si i zajímavé knihy. Začnu touto o Ester Krumbachové. Vyšla v roce 2022 a byla hned vyprodaná. Sháněla jsem ji, nabízela mnohem vyšší cenu, ale nikdo mi ji nechtěl prodat. Pak jsem na ni náhodou narazila v Brně na výstavě Evy Kmentové. Měli ji tam u pokladny. Ta radost!

Nevím, jestli vnímáte stejně, že nejen grafika, ale i obsah knih se poslední dobou hodně mění. Vyvíjí se. Zatímco beletrie dřív byla uvězněna v graficky klasických textových kontejnerech, teď je hravější a dovolí si kromě děje i odskoky k básním, útržkům myšlenek, fotkám apod. Ne že by to tu nikdy nebylo, ale zejména v knihách mladých autorů tohle vnímám hodně.

Kniha o filmařce Ester Krumbachové odráží její osobnost a tvorbu nesmírně zajímavým způsobem. Ester je pro mě velmi zásadním umělcem, jehož tvorba hrála roli i v tom, že jsem se rozhodla kdysi studovat film. Je to především výtvarnice, bez které by nebyla spousta filmů české nové vlny takových, jaké jsou. Spolupracovala s mnoha režiséry, hodně i s Věrou Chytilovou.  Jejich Faunovo velmi pozdní odpoledne je můj neoblíbenější film ze všech. Ester taky psala, točila, tvořila, samostatně natočila jen jediný film Vražda ing. Čerta, který byl zklamáním. Výtvarně geniální, ale všechno ostatní kulhá. Je to pro mě důkaz toho, že filmová režie je natolik komplexní obor, že pro svůj skvělý výsledek potřebuje komplexního umělce. Takového, který má i rácio.

Kniha o Ester je velmi otevřená a intimní. Je tu spousta jejich náčrtků, myšlenkách o filmu, o životě, fotek atd. Nevím, jaké záznamy jednou zbydou po nás. Možná sofistikované to-do listy a plánovače všeho druhu, které se dají smáznout jediným deletem souboru.

Tohle je život. Záznam života a já se v něm můžu brodit. Dělá mi to sakra dobře.

 

12 komentářů

 1. To je milé překvapení, moci číst Váš blog. Opravdu mi tu chyběl!!! Jste moje okno do součastného světa kultury, umění i životního stylu.
  Přeji Vám do roku 2024 spoustu inspirace, zdraví a pohodu pro tvorbu!!! ( ale i čas na psaní blogu:-)))

  P.S.
  Logo je moc výstižné a vydařené!

 2. Hurááá, půl roku chodím starý blog denně kontrolovat. Jsem ráda, že jste zpátky. Dokonce mě to vyprovokovalo k prvním komentáři 🙂

 3. Ahoj Lucie, jsem moc ráda, že jsi zpět a ještě navíc začínáš touhle skvělou knížkou. Sama ji čtu opakovaně. Viděla jsem před 2 lety výstavu o Ester v Brně, byly tam ilustrace, deníky, návrhy kostýmů, texty… a její fantastické „amulety- šperky“ naživo. Naprosto ohromující fantazie.
  At‘ se Ti v novém roce daří a těším se na zdejší „návštěvy“. Ester

 4. Milá Lucie, díky za váš návrat! máte parádní výstižné logo, při kterém si vás vždy představím:) ať se daří.

 5. uf… mám velkou radost z návratu.. po příspěvku Liberec jste se mi propadla do neznáma a chyběla…

 6. Hezká chvilka v dnešním pošmournu. Taky pořád kontroluji starý blog, jestli jste si to nerozmyslela a ejhle, dnes radost. Stáňa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *