Dobít se dokumentem

V posledních dnech píšu do bezvědomí, hádám se kvůli tomu, protože moje představy se začínají dost lišit od toho, co nakonec MÁM odevzdat. Což nikdy není pro nikoho dobré, pro diváka nejmíň. Ačkoli si to asi zase myslím jen já. Moje naštvání je tak velké, že se mi ani nechce jít pozítří na megapárty seriálu, a to jsem si kvůli tomu koupila sukni (dress code: smart casual, což Ivana velmi rozesmálo, prý se do malé večerní nenasoukám a budu muset mít velkou). Zítra jsem si dokonce chtěla pořídit i kabelku!!!

V přestávkách mezi psaním jezdím k doktorovi buď se Stelou nebo se psem.
Taky bych si uměla představit líp strávený čas.

Co mě dobíjí, jsou dokumenty.
Režisérka Helena Třeštíková slaví 65 let, opakovali s ní Na plovárně.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1093836883-na-plovarne/20236816038-na-plovarne-s-helenou-trestikovou/

A její nejnovější dílo – sběrný dokument o Jakubu Špalkovi. Dívali jsme se doma všichni a bylo to neobyčejně silné.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10217743352-zivot-s-kasparem/209572233550001/titulky

Že já nešla studovat dokument!

12 komentářů

 1. Kašpara jsem zkoukla 2x, síla, i když se hned našli kritici, že by se to mohlo jmenovat např. Život s ledvinou, že to nabíralo jiný směr než dokument o divadlu politice atd…kecy…Jakub je emočně složitý člověk a klobouk dolů před Evou.
  Divadelní absťák vygradoval touhou koupit ještě volnou vstupenku na letní Kašperk a dát si Cyrana…

  Lucie, držím palce. Musí to být šílený vztek, odevzdat ve finále něco, pod co by se člověk nechtěl podepsat…
  Magda

  1. Dokument fakt skvělej, pořád na něj myslím, ta časosběrnost tomu dává ohromnou sílu. Happy end je hodně zaslouženej.

 2. Krásnej dokument fakt, tolik otevřenosti (dát- nedát, hrozně těžké…). Mám moc ráda ty časosběrné dokumenty a vždycky moc obdivuji tvůrce i aktéry. A úplně nejvíc ty od p.Třeštíkové (Manželské etudy atd), ta to fakt umí . Ráda Vás čtu. Mějte se moc pěkně a at´ to píše :). Lada

  1. Lado, díky, taky to mám ráda a vy máte hezký jméno, to jsem snad ještě nikdy nepoužila 🙂

  2. Jméno mi prosím vymyslel tatínek, prý aby mohl říkat, že má doma Škodovku a Ladu 🙂 L.

 3. Je "dobito". Díky za upozornění. A to jsem si myslela, že tu mám archiv čt dokonale sjetý. nemám. Zdravím M.

  1. Marcelo, vždycky myslím i na tebe, aby ses měla na co podívat. A děkuju moc za pohled, udělal mi obrovskou radost. Střádám časopisy, mám jeden super plný rozhovorů!

 4. Lucie, co to napsat podle sebe a vydat knížku! Hned bych si ji běžela koupit! Mám Váš styl psaní moc ráda. S televizí se nekamarádím, nesnáším reklamy " uvnitř" příběhů. Eva

  1. Jé, děkuji, ale kdybych psala knihu, nebyla by veselá. Potřebovala bych rozpitvat témata, která mě zajímají a nemám možnost se jim věnovat v lehkonohém žánru, jakým je seriál. Takže bych vás určitě nepotěšila!

 5. Jen člověk musí myslet na to, že to je stylizované, že to "není takhle", že se to tak paní Třeštíkové prostě jen hodí do kompozice – když pak mluví s partnerkou Jakuba Š. či někým jiným z divadla, dozvídáte se zase něco jiného, často dost protichůdného k filmu… . To je určitě logické, jen mi připadá někdy těžké tomu pohledu v dokumentu nepodlehnout.

  1. Dokument je vždycky i odrazem režiséra, to je jasný, – který záběr vybere, jak složí kompozici … ale u HT mám teda pocit, že je na rozdíl od jiných kolegů dost neviditelná, třeba u Olgy Sommerové (kterou mám taky moc ráda) její názor cítíte v každým záběru …

 6. Každé dílo (i dokument) přece nese otisk svého tvůrce.
  Byla jsem dost zděšená a zklamaná přístupem partnera k potenciálnímu darování ledviny.I když to není "povinné", nevím, zda bych s takovým člověkem dokázala žit. Takže mně osobně ten konec vůbec jako happyend nepřipadal.
  Lucie, dnes v Instinktu téma, které Vás zajímá – domácí násilí, rozhovory se 3 ženami.