Daruj knihu

Hodně lidí špatně snáší přechod z letního času na zimní, taky si myslím, že změna času je blbost a chtěla bych radši světlo večer než ráno, ale třeba to jednou fakt nastane.

Do té doby můžu poskytnout své know-how, jak se adaptovat. Třeba četbou knih, na které v létě není tolik času, množstvím svíček všude po bytě, vůně jsou taky skvělé a těšení se na Vánoce vám krásně ukrojí několik týdnů z venkovního bezčasí.

Pokud jsou pro vás Vánoce stres, tak na nich něco změňte. Nedávejte si dárky třeba. Odpadne vám obrovská tíže cokomuabudesetolíbit?, nemusíte nic balit, takže ani papíry a mašle kupovat. Okna vám umyje studentka odvedle za pár korun, cukroví upeče paní na inzerát. Udělejte si to prostě tak, jak byste to chtěli mít vy. Bez výmluv, že to po vás chce někdo jiný jinak. Zkuste to aspoň jeden rok vymyslet JINAK a vyzkoušet si, jestli to je to pravé. Můžete taky někam odjet nebo naopak zůstat zamčení tajně doma.

Všechno jde a je to jen na vás.

Dnes jsem vybrala tři knihy. 

Z čeho je den je skutečný příběh české holky, která se v Polsku zamilovala do ženatého muže. Ten se rozvedl a ona (nepřipravená) dostala do střídavé péče jeho dvě děti plus se jim narodilo ještě vlastní. Spíš než bůhvíjaký děj má kniha kouzlo v popisu pocitů a drobných dějů. Navíc je to autentické, takže jsem chvílemi měla pocit, že stalkuju cizí rodinu. Kniha letos získala Literární cenu Knižního klubu a vůbec se tomu nedivím.

Smrtholka je trochu náročnější čtení, není lineární a má spoustu vrstev, což mě ohromně bavilo a někdy drásalo. Lucie Faulerová píše jinak, neubráním se jedné metafoře. Při psaní jako kdyby naházela všechny drobné i velké děje, myšlenky, pocity, popisy i zkušenosti do velké díže a rukama je hnětla jako těsto. Kravina? Možná. Ale já jsem tenhle výjev často měla před očima.

Amáliina nehybnost získala pro změnu cenu Reflexu. O čem to je, nejlíp vystihuje sama autorka: „Sedm let v životě ženy – redaktorky časopisu, poučené všemi druhy umění i myšlenkových konceptů, ženy, která pomalu prošvihává svou biologickou roli matky a řešení hledá v psychoterapii, miluje hory a Japonsko, a její pozorovatelský talent cílí na zpočátku zásadní, pak trapný a nakonec komický seznam mužů, z nichž ten nejdůležitější je – mrtvý.“ Je to fakt dobrý čtení.

Na závěr svého dnešního románu mám pro vás ještě jeden tip.  A tím je Black Friday!

Můžete tam nakoupit až s 90% slevou některé knihy. Třeba mezi nimi najdete tu, po které už dlouho toužíte. Dobrý lov!

1 názor na “Daruj knihu”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *