49

Narozeninový den jsem zahájila dopoledne mamografem, měla jsem pořadové číslo 100.
Vlastně nevím, co zajímavýho o tomhle věku napsat.

Některé političky, herečky, modelky a jiné viditelné i méně viditelné ženy v tomhle věku ještě přivádějí na svět děti, proč ne. To je soukromý rozhodnutí, já už si to neumím představit. Teda právě, že umím. Protože často hlídám. 
Rozdíl mezi 40 a skoro 50 vnímám hlavně tak, že ve 40 si myslíte, že máte před sebou ještě nekonečno času a před 50 už si to nemyslím ani náhodou. Naopak velmi zvažuju, čemu budu věnovat svůj čas a energii. Nikdy jsem nebyla moc velká plánovačka a teď jí nejsem vůbec. Plánovací kalendář u nás nikdy nevisel, diář nemám dodnes. Sepsané úkoly na lístečku pod sebou mě děsí, takže si nic nepíšu. 
Létám si nebem bez hranic,
tam
kam se zrovna zachce očím,
a netrápí mě zhola nic,
nikomu nikdy neotročím ….
(Aristofanes: Ptáci)
Daleko víc nechávám věci plynout a věřím, že někam doplynou samy. Kolikrát jsem překvapená, kam cestou uhnou, ale často je výsledek lepší, než kdybych je postrkovala. 
Někdy prospím nebo pročtu třeba celou sobotu. Nebo i středu. Protože už můžu. A nemám ani trochu výčitky svědomí. 
Když piju kafe, vnímám, že piju kafe. A raduju se z toho kafe a z toho, že to vnímám.
To je největší posun a odměna za odžitej čas.
Možná je to málo, ale mně to stačí.
Ta občasná tichá radost v duši.

31 názorů na “49”

 1. Všechno nejlepší, Lucie! Podle toho, co píšete, se asi po čtyřicítce cítím jako před padesátkou. 🙂

  1. Lucie, všechno nejlepší!

   Ještě mi není 40 a ten pocit konečnosti mám už docela intenzivní. To bude ještě horší?

 2. Veronika Pecharova

  Luci, vse neeeeejjj!! Tak si vzpominam, jak jsem u vas spavala, delali se Silvestry a my s Bobkou rotovaly od vas k nam a Jiroutkum, a jak to vsechno uteklo. Mas pravdu, s pokorou prijimam vse, co se deje a jsem za to rada. Deti jakztakz, na zabiti obcas, mama ok, nikdo nemocny…uzij si to!!!

 3. Krásné narozeniny:-)Já mám narozeniny také v září. Vás jsem odhadovala na úplně jiné znamení. Ráda k vám chodím. Ester

 4. Milá Lucie, všechno nejlepší:))) a zůstaňte dál taková, jaká jste, moc ráda Vás čtu…A.l

 5. Lucie přeji všechno nejlepší! Užívejte si toho, že už můžete. Já už pár let taky. Krásný pocit:) Moc ráda Vás čtu.

 6. Lucie, přeju Vám vše nejlepší k narozeninám!Přeju Vám zdraví,štěstí,lásku.Moc ráda čtu vaše články.Dnes se mi moc líbí básen (nebo je to úryvek básně?) odAristofana.Krásná.
  Takže ještě jednou vše nejlepší.At Vám to píše!
  MíšaZ.

 7. Lucinko přejí vám hoooodně zdraví,užívejte.Počkejte,jak se budete na vše dívat v mém věku,to už si fakt začnete vážit úplně všeho.Alibabka/68r/

 8. Lucie, vše nejlepší! Je to krásný věk (jsem jen o pár let starší). Kromě toho, že si nějak víc uvědomuji svou konečnost (ano ten pocit nesmrtelnosti se po čtyřicítce vytrácí), dokážu smysluplně a bez výčitek využít svůj čas. Baví mě mít dospělé děti, naše rodina se rozrůstá o jejich partnery a jejich rodiny, poznáváme nové a neznámé, učíme se žít v nových vztazích…ani po padesátce to není nuda. Přeji vám, ať jste zdravá a užijete si ten báječný život ještě dlouho. Moc ráda vás čtu!!!

 9. Lucko, přidávám se do fronty a snad na mě taky vyjde řada, abych vám popřála .. jen tak dál! Jste skvělá a věc na tom fakt nic nezmění! Alespoň z pohledu mého.

 10. Milá Lucie,
  i já se přidám s přáním pevného zdraví a plno pěkně vtipných, směšných láskyplných, kritizujících, osvobozujích a strašně moc dalších nápadů pro vaši tvorbu i při hrách s vnoučkem. Díky za to, že píšete :-)! Tereza

 11. Dobrý den, Lucie,
  budu se opakovat, jak to napsaly ženy přede mnou. Také Vám přeji vše nejlepší , hodně zdraví, štěstí a ať se Vám vše daří.
  Každý den se dívám, zda jste napsala příspěvek, píšete opravdu zajímavě.
  Mějte krásný nejen narozeninový den, ale i ty následující. S pozdravem Miluše.

 12. Blahopřeji vám, milá Lucie, k narozeninám a přeji mimo jiné pevné zdraví a úžasné úlovky vánočních ozdob. Jestli dáte i sto let, a neopustíte sbírání, budete mít ozdoby všude i plnou zahradu. Jiřina z N.

 13. Cesta k šípku

  Milá Lucie, stále zas a znova mě překvapuje, jak moc se s Vašimi myšlenkami ztotožňuju. Na rozdíl ode mě je ale dokážete velmi srozumitelně vyjádřit. Mám úplně jiný život, jiný vkus, jiné zájmy, záliby, zaměření. Vypadá to, že jediné, co nás spojuje, je ročník narození, přesto mám velmi často pocit, že vím docela přesně o čem mluvíte 🙂
  Díky za vaše postřehy, ráda si je čtu.
  At se Vám daří, spokojenost a klid na duši přeju.
  Zuzana

 14. Všechno nejlepší!!! Ráda čtu Váš blog, protože je takovej "syrovej a normální". Jo je to tak, jak píšete…..mě 49 zítra :-). Hezkej večer Jarka Šulcová

 15. Milá Luci, jen vše dobré:-) Vám ze srdce přeji. Moc ráda čtu Váš blog, pár slovy vystihnete vše. S věkem Vám rozumím,letos v lednu 50. Je to předěl:-)užívám si obyčejných věcí, okamžiků, chvil, a často říkám, co si myslím:-)krásný podzim s vnoučkem:-) míla

 16. Milá Lucia! Prajem Vám pevné zdravie (ale aj Vašej rodine, lebo my mamy sme šťastné len vtedy, keď sú zdraví naši blízki) a nekonečnú ľahkosť bytia. Váš blog je veľmi zaujímavý a rada ho čítam.
  Alena

Diskuse uzavřena.