Kolemjdoucí

Minulý týden jsme s I. byli na výstavě KOLEMJDOUCÍ, která je velmi specifická. Zaprvé se musíte dopředu objednat na určitý den a hodinu, najednou totiž může přijít max 10 lidí. Narativní výstava se odehrává ve vybydleném domě v Karlíně. 

„Šest zmenšených bytů, které pomyslně reprezentují šest českých sociálních tříd, ukazuje výstava nazvaná Kolemjdoucí. Návštěvníkům domu v pražském Karlíně ukazuje, jak druzí bydlí, čím se zabývají nebo jak se rozhodují. Projekt připravil divadelní spolek Pomezí. Vychází ze tři roky starého sociologického průzkumu Českého rozhlasu a společnosti STEM nazvaného Rozděleni svobodou. Jeho autoři na základě vzorku 4000 lidí roztřídili současnou českou společnost do šesti skupin podle hmotného zabezpečení, sociálních vazeb či míry kulturního vyžití. Tu nejnižší tvoří takzvaná strádající třída, v době vzniku výzkumu odhadem 17,6 procenta obyvatel.
Každý stylizovaný byt na výstavě odkazuje k jedné ze tříd. Scénografií a rekvizitami přibližuje podmínky a životní příběhy typických reprezentantů, například kosmopolitního mileniála či strádající samoživitelky.“ (zdroj i foto ČTK)
 
Ze začátku to trochu připomíná únikovou hru. Na hodinu a čtvrt můžete vstoupit tmavého prostoru, kde místy vyloženě hledáte jednotlivé byty. Před každým z nich jsou sluchátka, ve kterých spolužáci ze základky mluví o člověku, jehož byt následně smíte důkladně prozkoumat. Můžete si lehnout do jeho postele, podívat se do ledničky, přečíst si jeho dopisy … ideální výstava pro šmíráky. Mému muži to nedělalo dobře, protože nerad nabourává cizí soukromí. Mně to nevadilo, takže jsem se ve tmě přemisťovala mezi jednotlivými byty, občas se i potácela, připadala jsem si jako ve snu, ze kterého se nejde probudit. Výstava je koncipována tak, že si podle jednotlivých indicií sami skládáte příběh jednotlivých obyvatel. Rozhodně je to zážitek. Nevím, jestli výstava stále trvá, my jsme ji navštívili už v prodlouženém termínu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *